Ville, HIM, lovemetal a heartagram

Napsal Radethe.blogerka.cz (») 26. 11. 2010 v kategorii Hudba, přečteno: 2528×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinehim-by-petriw.jpg

HEARTAGRAM

Je to logo skupiny, které vymyslel Ville Valo údajně v den svých 20. narozenin, když měl kocovinu – tedy 22. 11. 1996. Ville byl vždy fascinován jednoduchými a dobře zapamatovatelnými symboly kapel. V případě heartagramu se jedná o spojení pentagramu a srdce (oblíbeného Villeho znaku), o novodobý jing-jang, jak Ville rád říká; má to znázorňovat lásku a smrt, spojení dobra a zla. Ale také styl hudby HIM – lovemetal.

Heartagram jako znak v současné době nepoužívají pouze HIM, ale také Bam Margera ve svých show Jackass a Viva La Bam. Bam je obdivovatelem HIM a také přítel Villeho, režíroval 4 videoklipy HIM a dostal od skupiny povolení používat jejich znak. Mnozí fanouškové to považují za zneužití heartagramu ve prospěch Bama, protože dnes můžete potkat spoustu lidí, kteří mají na tričku heartagram, a když se zeptáte, proč to tam mají, řeknou vám, že jde o znak Bama, popř. pouze něco o skateování. Sám Bam byl překvapen z toho, jak vysokou oblíbenost tohoto znaku v USA způsobil, a během natáčení klipu Solitary man během rozhovoru prohlásil, že je na čase, aby všichni poznali, ke komu heartagram opravdu patří.

A v neposlední řadě existuje společnost OY HEARTAGRAM LTD., která drží patronát nad HIM a všemi věcmi s nimi spojenými, ať už se jedná o oblečení, doplňky, CD a spoustu dalších pro fanoušky, či třeba trsátka pro kapelu.

* oficiální web: www.heartagram.com

Heartagram

LOVEMETAL

Specifický hudební styl HIM. Novináři v počátcích nevěděli, jak styl HIM označit, kapelu štvaly neustálé otázky na toto téma. Postupem času vymysleli název lovemetal, který vznikl dříve než tak pojmenovali své 4. album, ale teprve vydáním alba s tímto názvem žánr začal být považován za oficiální. Je odvozen od toho, že HIM zpívají o lásce a smrti a hrají tvrdou hudbu. Zároveň tím vyjadřují rozpory, jež mají nejen ve své hudbě a textech. Tímto stylem se v současné době neoznačují už jen HIM, ale HIM tento žánr v podstatě pojmenovali.

000b9r54

Ville Valo & HIM

Skupina HIM je v dnešní době známá po téměř celém světě a poslouchá ji velké množství posluchačů - počínaje teen-agery až po jejich rodiče. K tomuto úspěchu však vedla dlouhá cesta, která se počala rýsovat již od dětství jejího frontmana - Ville Hermanni Vala.

Him2

Ten se narodil do zajímavé a hudebně založené rodiny ve Finsku. Jeho otec - Kari Valo - je pravým Finem, který se snažil o rodinu dobře starat, a tak si vydělával mnoha způsoby, které se nám však nemusejí zdát až tak obvyklé - například taxikařením, ale také vlastní sex-shop, ve kterém Ville nějakou dobu pracoval, než se proslavil s HIM. Matka Anita zase pochází z Drákulovy země a díky ní má Ville jisté kouzlo osobnosti a po ní také zdědil krásu - matku můžete vidět na přebalu dema 666 Ways to Love. Rodiče k němu byli velmi tolerantní, ale také se snažili, aby se formoval správným směrem. Když byl Ville malý, měli doma psa, který učil Villeho chodit, ale jakmile se zjistilo, že má Ville na domácí zvířata alergii, tak musel pes pryč. Ville na své dětství vzpomíná moc rád a říká, že už odmala měl moc rád hudbu. Už na škole se seznámil s Lindem a s Migém. Jak říká, tak už tehdy byl Linde velmi uzavřený (ale v dnešní době je to prý ještě horší) a Migé byl už tehdy velký bohém, protože měl velmi tolerantní umělecké rodiče, taky měl prý již v té době problém s hygienou. Spolu chodili na nejrůznější akce a zkoušeli zakládat nejrůznější skupiny. Také se se školou občas podívali do zahraničí a nejradši Ville vzpomíná na výlet do Holandska, kde se prý všichni opili absinthem (ten je ve Finsku zakázaný). Ville prý občas působil v tolika skupinách, že měl celé odpoledne plná jen zkoušek a nestíhal je, takže musel z některých skupin odejít. Nejvíc vzpomíná na skupinu B.L.O.O.D., kterou založili s Migém, ale nakonec ji rozpustili, když měl Migé odejít na vojnu.

Abm8u0

Samotné HIM založili už v roce 1991 (ovšem tento vznik byl ještě velmi neoficiální a víceméně teoretický), když sešli Ville Valo, Migé a Linde v autě v Oulunkylä (čtvrť v Helsinkách) a při poslechu Black Sabbath se rozhodli, že budou dělat stejně dobrou hudbu. Není přímo známé, jestli už tehdy skupinu pojmenovali His Infernal Majesty, ale ve skupině tedy byli tito tři a role měli jasné – Migé hrál na basu, Linde na kytaru a Ville se ujal zpěvu, protože žádného zpěváka neměli.

Ville102

Po návratu Migého z vojny se zase sešli a měli pořád velkou chuť založit nějakou skupinu, a tak založili – tehdy už oficiálně – His infernal Majesty (zvolili toto jméno, protože se jim zdálo dostatečně temné). To se stalo v roce 1993 a skupina ještě pořádně netušila, co chce hrát. Jejich styl by se dal v počátcích označit jako gothic rock/alternative metal. Měli rádi Kiss, Iron Maiden, Black Sabbath, finský pop, Elvise Presleyho a další. Nakonec vzniklo demo 666 Ways to Love, na kterém byly 4 písničky a se kterým se His Infernal Majesty snažili prorazit. Měli hodně koncertů po celém Finsku, hlavně v malých klubech. Nikde je moc nechtěli a jejich první pořádný koncert proběhl v Semifinal Clubu v Helsinkách - nedaleko Tavastie (přímo v Tavastii je tehdy ještě nechtěli).

Him

V roce 1996 poslala skupina demo na pobočku BMG a tam je zaujal cover písničky Wicked Game od Chrise Isaaka. Podepsali proto s His Infernal Majesty smlouvu na nahrání desky a kapela tak vydává své první album - Greatests Lovesongs vol. 666. Tehdejší sestava skupiny byla Ville Hermanni Valo - zpěv, Mikko Henrik Julius Paananen (Migé) - basa, Mikko Viljami Lindström (Linde)- el.kytara, Juhana “Pätkä” Rantala – bubny a klávesák Antto Einari Melasniemi. V době EP s nimi byl ještě i druhý kytarista s přezdívkou Oki, který ale velmi brzy odešel, takže o něm není moc informací. Na albu GLV 666 je 66 písniček (ovšem to je jen na efekt, jinak jich je tam jen 10 - pokud počítáme i č.66, na kterém je instrumentálka. Ten zbytek je tzv. vata - 15-20sec. nahrávky ticha). Na albu byly hned 2 covery - Wicked Game a Don't Fear the Reaper (Blue Oyster Cult). Ten první byl kritiky velmi dobře přijat, píseň se začala hrát v rádiích a lidi si ji oblíbili. HIM měli konečně více koncertů po Finsku, jezdili i na větší festivaly a dokonce na několik koncertů do zahraničí. Pravý boom však měl teprve přijít…

000b80d1

Ovšem ještě než HIM skutečně prorazili, tak se u nich odehrálo hned několik významných změn – nejdříve si změnili jméno. Původní His Infernal Majesty zkrátili na již známé HIM. Jméno bylo praktičtější pro obaly desek (vešlo se celé), lépe se pamatuje a lidé hned skupinu neoznačovali za satanisty. Proběhly také personální změny - po vydání alb totiž HIM opustili původní bubeník a klávesák, protože se chtěli více věnovat studiu a svým rodinám, nestáli o tak velký úspěch. Do skupiny tak v roce 1998 přichází nový klávesák Jussi-Mikko “Juska Zoltan” Salminen (do HIM přišel ze skupiny Mary-Ann, která hrála street rock a později se stylově proměnila a změnila název na To/Die/For), a na počátku roku 1999 Mika “Kaasu” Karppinen. Ovšem původní členové byli s HIM i nadále v kontaktu – Melasniemi jim dokonce dělal na turné kuchaře.

Him-heartagram-tower

V roce 1999 vydali album Razorblade Romance, které nahrávali ve Walesu. Album produkoval John Fryer (mimo jiné i Depeche Mode a NIN) a album se brzy po vydání ocitlo na špičkách žebříčků – např. ve Finsku a v Německu. Velký úspěch skupině přinesla hlavně písnička Join Me. Song Join me si dokonce vybrali producenti filmu 13 patro jako titulní písničku k filmu v evropské verzi (v americké to byli Cardigans se songem Erase/rewind). Z Join Me se stal okamžitě hit, který obsazoval první místa hitparád a tehdy začal mediální hon na HIM. Počal se kolotoč rozhovorů, focení plakátů, natáčení nejrůznějších show, výhry cen pro objevy roku a rockové hvězdy roku, ceny všech možných časopisů a serverů, koncerty po celé Evropě. Z alba vyšlo dalších pár hitů jako Poison Girl, Right Here In My Arms nebo Gone with the Sin. Skupina byla nabitá elánem a nadšená z úspěchu, a tak všechno ochotně absolvovala. V té době taky používali své umělecké pseudonymy – Valo, Mige Amour, Linde Lazer, Zoltan Pluto a Gas Lipstick. HIM tehdy přijeli také poprvé k nám do České republiky - 6. dubna 2000. Toto závratné tempo života korunovali v roce 2001 novým albem.

00004358

Jmenuje se Deep shadows & Brilliant highlights. A celá historie se opakuje - HIM vyráží na obrovské turné k propagaci alba, chodí dávat rozhovory a objíždí s ním celou Evropu, album má dobré umístění a hned po vydání je na špicích hitparád ve Finsku, Německu, Švýcarsku a Rakousku. V rámci propagace se zastavují i 12. 12. 2001 v Praze. Fanoušci už zde mohou na skupině vidět velikou únavu, která se projevuje i na náboji koncertu. HIM na tom nejsou dobře ani zdravotně, ani psychicky a počátkem roku 2002 vyhlašují roční pauzu, která pramení z jejich vnitřní krize. Tato situace se s HIM táhla už od dob nahrávání alba, kde museli s BMG bojovat téměř o vše. Cokoliv HIM nebo finská pobočka navrhla, to se britské pobočce nelíbilo a chtěla mít vše pod svým palcem. Ať už se jednalo o producenta, kterého měl HIM původně dělat T. T. Oksala, ale Briti prosadili Kevina Shirleyho (např. Aerosmith, Bon Jovi), či o fotky – ty HIM nafotili prvně ve Finsku, ale britské straně se nelíbily (prý se na ně ale ani nepodívali), a tak se jelo fotit znova, do Anglie. Příznivci HIM vyčítali "vyměklost" nového alba, které je opravdu mezi alby HIM nejvíce popové, a mnozí staří fanoušci HIM tehdy opouštějí. V HIM také došlo na přelomu let 2000/2001 k další personální výměně. Zoltan Pluto tehdy odehrál poslední koncerty s HIM a poté jej nahradil Janne “Emerson Burton” Puurtinen.

S640x4808

Během pauzy se HIM věnují jen málo médiím, ale opravdu nejvíc sobě - jezdí na dovolené a udělají si i výlet do Mexika, skládají nové písně a plánují další album. V Americe tou dobou probíhá boj o jejich jméno. HIM by tam rádi užívali právě jména HIM, ale to tam už má jistá post-rocková skupina a nechce se jej vzdát. HIM jsou tak na krátkou dobu nuceni užívat jména HER. Nakonec za tučné odstupné post-rocková skupina ustupuje a HIM z Finska mohou i v Americe působit jako HIM. Další album – Love Metal - vychází v dubnu 2003 a je zase trochu tvrdší a dostojí stylu, který HIM zavedli a pro který se těžko nachází oficiální jméno - dá se mu říkat gothic rock nebo právě lovemetal a je spojením drsných melodií s romantikou. Na albu se odrazí lepší atmosféra při jeho tvorbě a také producentská práce HIM již známého Hiiliho Hiilesmaa, který HIM s produkcí pomáhal v rodném Finsku. Album je opět podporováno médii a koncerty a HIM tak navštíví i ČR a to 27. 6. 2003 na festivale Masters of Rock ve Vizovicích. Videoklipy k tomuto albu pro HIM už točí výhradně Bam Margera (kromě songu Funeral of Hearts), který se spřátelil s Ville Valem a můžete ho znát např. z pořadu JackAss. Fanouškům se sice klipy nelíbí, protože jsou moc americké, ale na druhou stranu pro Českou republiku je zde plus v tom, že HIM točí klip k songu The Sacrament v Ploskovicích u Prahy (točila se tam i pohádka o Večernici).

Him11

V roce 2004 HIM vydávají Best of album - 1996 - 2004 The best of album And love said no… K tomuto albu proběhne během jara ´04 koncertní šňůra po Evropě a následuje Amerika, kterou se HIM snaží dobýt. Po výběrové desce následuje ještě vydání DVD – Love Metal Archieves vol.1 na jaře a HIM tím ukončí svou spolupráci s BMG a přecházejí k Sire Records.

L93266b7f28cb2af896e413gw0

Pod hlavičkou Sire records už vydávají své páté album Dark Light, které vychází 26.9.2005 a prorazí s ním i v Americe – umístí se na 18.místě Top200 Billboard (již v té době je to nejlepší umístění finské skupiny v Americe, jaké kdy bylo). Song Wings of Butterfly se umístil na předních místech po celém světě – např. I v Británii a Německu. V té době HIM slaví i další úspěchy – např. Ve Finsku se hledalo 5 nejlepších písní tisíciletí a Join Me In Death se umístilo na prvním místě.

S320x2402

V roce 2006 bylo album Dark Light oceněno jako rockové album roku na finských cenách Emma Gaala a Wings of Butterfly se stalo písní roku. Bluegrassová skupina Jussi Syren & The Groundbreakers HIM vzdala čest tím, že vydali album písní HIM přepracovaných právě do bluegrass stylu. Velkým úspěchem však byla především zlatá deska za prodej Dark Light v Americe. První zlatá deska, která do Finska přišla z USA. To už HIM zapsalo navždy do historie hudebního průmyslu Finska! HIM vydávají na přelomu let 2006 a 2007 dvě shrnujici alba Uneasy Listening Vol.1 a Vol.2, kde jsou umístěny jejich největší hity v neobvyklých verzích (různé remixy apod.). A začínají plánovat další album...takové, které by Ameriku mělo dobýt už definitivně.

A2603d1f

Výsledek – album Venus Doom – vyšel v září 2007 (ačkoliv původně mělo vyjít již v srpnu, ale HIM se chtěli propagaci věnovat pořádně, a tak vydání přeložili z důvodu účasti na letním pojízdném festivalu s MCR, Placebo a Linkin Park – Project Revolution!) a je velmi temný a drsný – však jeho jméno má symbolizovat kombinaci života a smrti. Smrt Venuše – smrt lásky. Jistě na tom má svůj nemalý podíl i to, že hlavní autor hudby a textu – Ville Valo – měl koncem roku 2006, kdy texty psal, zrovna nelehké životní období, kdy se rozešel se snoubenkou, zemřel mu přítel a sám se potýkal s alkoholismem – při psaní textu v Laponsku prý vypil čtyři láhve vodky denně (tento poslední problém prý vyřešil – snad definitivně – v květnu na americké klinice Promises, kde absolvoval protialkoholní léčení). V létě už ale o tvrdosti alba Valo mluvil s lehkostí v hlase a humorně sdělil, že při tvoření pouze objali toho metalového muže v nich (“tedy Gase”) a říkal, že o tom je život – jdete z krize do krize, pořád je něco – je špatné umístění alba, pak je špatnej obal...a tak dále.

Ville24

Jako obal Venus Doom je použit obraz od Harouniho, který Ville objevil v jedné galerii v New Orleans. Zadní stranu alba pak zdobí obraz finského umělce Kalerva Palsa. Singlem se stala píseň Kiss of Dawn a opět má úspěch – v Americe se umístil hned po vydání na 12.místě Top200 Billboard, což je hodně dobrá změna oproti Wings of Butterfly. Poté, co HIM absolvovali letní festivaly a předskakovali Metallice v Severní Evropě a Británii, se vydali na turné k propagaci vlastního alba, které začalo na podzim 2007 v USA a na jaře 2008 pokračovalo po Evropě. HIM tentokrát už nevynechali ani Českou republiku, a tak jsme se na ně mohli 12. 3. 2008 v pražské Lucerně podívat naživo. A kdo na koncert náhodou nedorazil, může se stejným tracklistem jako v Praze pokochat na v květnu vydaném DVD s názvem Digital Versatile Doom, které nese záznam koncertu natočeného v listopadu roku 2007 v Los Angeles.

3fda0317


* zdroj: www.heartagram.cz

M.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.