Åke Edwardson: Krvavé moře (Vänaste land)

Napsal Radethe.blogerka.cz (») 4. 1. 2011 v kategorii Knihy, přečteno: 865×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinekrvave-more-svedska-detektivka.jpg

Komisař Erik Winter se ocitne nad třemi mrtvolami a doslova mořem krve. Jediným svědkem vražd je malý chlapec, který se však před Winterem schovává a vyšetřování postupuje jen velmi pomalu. Oběti i lidé spojeni s tímto zločinem navíc pocházejí z Blízkého Východu a vyšetřující komisař a jeho pomocníci se ocitají v odlišném a jim neznámém kulturním prostředí. Rodiny obětí jsou buď mrtvé, neznámé, neumějí švédsky a proto je potřeba tlumočníka, a nebo z neznámých důvodů nechtějí při výslechu spolupracovat.

Kromě tří prvních vražd musí komisař řešit postupně několik dalších, pracuje za svítání, ve dne, za soumraku i v noci. Setkává se s pochybnými osobami, snaží se rozluštit smysl jejich výpovědí, sleduje podezřelé a navíc trpí bolestmi hlavy. Ani on, ani jeho přátelé a známí dlouho nenachází rozřešení složité hádanky...

Hodnocení z internetu: "Krvavé moře je doposud nejlepší kniha Ake Edwardsona. Je to chytře, inteligentně a působivě komponovaný příběh o cti, domově a lidech stojících na okraji společnosti."

Hodnocení M.: M. knihu četla se zájmem, ačkoli si myslí, že pro někoho by kniha mohla být nezáživná. Příběh je napsán jednoduše, žádnými složitými souvětími, popis prostředí je vydařený a lehce si člověk představí atmosféru švéského města. Umně popisuje život švédských kriminalistů a přistěhovalců ze zcela odlišných zemí, kteří se ve Švédsku potýkají s nemalým množstvím problémů...

Úryvek

Na zemi leželo v krvavém moři tělo. Taxikář tam nakupoval často a věděl, že na podlaze jsou černobílé kachličky. Neviděl tvář, jen nohu zpoza pultu. A v další části obchodu ruku. Osamělou ruku. Nehýbala se. Vše bylo nehybné. Ze silnice slyšel hluk motorů. Brzy lidé pojedou do práce. (...) Nehýbal se. Viděl, jak se krev šíří po kachličkách. Nikam neprosakovala, nic ji nezastavilo. A v té chvíli uslyšel kroky, byly to lehké kroky, jako by běželo dítě. Venku někdo je, pomyslel si. Venku i uvnitř někdo musí být. Někdo mě slyšel křičet. Někdo mě viděl. Tady uvnitř mě ale nikdo slyšet nemohl. Podíval se, co se stalo. Pane na nebi, opakoval si v duchu. Museli odjet autem. Nevzpomínal si, že by zavolal policii, ale musel to udělat.

M.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.