Trollové

Napsal Radethe.blogerka.cz (») 26. 11. 2010, přečteno: 1165×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online2.jpg

Když se na severu objevili první lidé, kteří se zde usadili, zjistili, že v zemi, kromě nich a zvířat, žijí i další bytosti. Ty se skrývají v lesích a vysoko na úpatích hor. Lidé tyto bytosti neznali, ale věděli, že mají neobyčejnou moc, a začali jim říkat trollové.

Trollové se lidem zjevují jen v noci, mezi západem a východem slunce. Sluneční paprsky pro ně jsou nebezpečné, protože je mohou usmrtit nebo proměnit v kámen. Občas lidé poznají, že se trollové před sluncem nestačili skrýt, protože ve skalách a kamenech snadno rozeznávají jejich podoby. Lidé trolly zpravidla vídávají za úplňku nebo během bouřek, kdy je osvětlují blesky. Nejvíce je znají rybáři, kteří se s nimi setkávají během bouří.

1

Trolly každý hned rozpozná, protože vypadají velmi podivně. Mají dlouhé zahnuté nosy, jen čtyři prsty a většina z nich má i dlouhý chlupatý ocas. Někteří trollové jsou obrovští, jiní zas úplně malí. Na rozdíl od svých příjemnějších menších druhů, kteří žijí v určitých společenstvech, jsou velcí trollové noční samotáři. Lidé viděli i dvouhlavé a tříhlavé trolly, jednooké trolly a trolly, kteří měli paroží jako sobi. Trollové se dožívají velmi vysokého věku a lidé vědí i o trollech starých několik set let. Trollové také dokážou měnit podobu, ale ocas jim vždy zůstává, a někteří se umí činit neviditelnými a létají.

Přestože trollové vypadají děsivě, jsou někteří z nich velmi hodní až naivní. Občas se lidem podaří trolla přelstít. Ovšem hněv trollů nezná hranic a proto se lidé musí mít na pozoru, aby si je neznepřátelili. To co je nejvíce rozlítí, je ničení panenské přírody a pohazování odpadků. Na nepořádné turisty pak prý házejí kamení. Když trolla někdo rozzlobí, může ho stihnout pohroma, trollové na lidi dokážou přivolat nemoci, zkazit jim úrodu nebo zničit jejich hospodářství. K obávaným skřítkům patří druh Huldre, který se umí přeměnit v krásnou dívku, která naláká turistu do hor, a pak už ho nikdo nikdy neuvidí.

4

Vždy se vyplatí být s trolly zadobře. Pokud s nimi lidé dobře vychází, pomáhají jim trollové v práci na polích, lesích a v hospodářství a ochraňují dobytek před medvědy a vlky.

Trollové jsou zodpovědní především za počasí, ale bdí také nad horami, lesy, fjordy a jezery, hlídají vodopády a malují duhu v jejich vodní tříšti, ušlapávají cyklistům cestičky a posílají jim soby a ovce do cesty. Často střeží nějaký poklad, bojí se oceli a zvuku kostelních zvonů. Když v severských lesích ucítíte vůni připravovaného oběda, někde poblíž je trollí kuchyně.

Na přítomnost trollů si obyvatelé Norska zvykli, jsou nedílná součást jejich historie. Respektují, že zde byli první, že se nesmějí ničím provokovat, a tím vyvolávat jejich hněv. Proto o Štědrém večeru pokládají misky s oblíbenou trollí pochoutkou, ovesnou kaší, ke stodole. Do rána je vždycky prázdná.

Potkat je můžete kdekoli, Trollové totiž podle severské mytologie nebydlí nikde. Ukrývají se v lesích, v horských jeskyních, číhají pod mosty a podél cest.

3

Ysätters-Kajsa

Jméno této vzdušné trollky lze dobře rozebrat: kajsa je slovo, jímž se větrní trollové přivolávají a Ysätter bažina, kde se narodila.

Patří jihošvédskému kraji Närke, což je rovina obklopená horami, po níž se často prohání vítr, jeho personifikace tedy byla jednoduchá. Jako mnoho takových, je i vzdušná trollka divoká, nebezpečná a náladová. Není úplně zlá, i když si ráda pohrává s lidmi (hádavé nesnáší ze všeho nejvíce) - ty čestné a děti spíš ochraňuje.

Ráda tančí ve větru, takový vzdušný vír si umí vychutnat - vlasy k obloze, sukni až na zem... Po ránu sedává na vysokých skalních útesech a pozoruje krajinu, jindy se dívá z nejvyššího oblaku a většinou přitom myslí na to, jak se pobavit na lidský účet. O žních třeba čeká, až lidé naloží první vozy a potom přifoukne déšť a když v zimě vidí, jak se někdo plahočí po pláni, pouští sněhové bouře. Vikářově ženě v Glanshammaru jednou vítr odnesl stolek s konvicí a šálky u odpoledního čaje a podle zúčastněných i to má na svědomí Ysätters-Kajsa.

M.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.