Arto Paasilinna: Autobus sebevrahů (Hurmaava joukkoitsemurha)

Napsal Radethe.blogerka.cz (») 25. 1. 2011 v kategorii Knihy, přečteno: 2131×
autobus-sebevrahu.jpg

Dva muži se chystají spáchat sebevraždu na stejném místě, na které dorazí ve stejnou dobu. Jeden však vyruší druhého a jejich životy jsou tak zachráněny. Vyloží si navzájem své kruté osudy, spřátelí se a na svět přichází myšlenka hromadné sebevraždy.

Po inzerátu v novinách, na který odpoví přes 600 lidí uvažujících o sebevraždě, se sejde stovka nešťastných Finů na semináři v helsinské restauraci. Většinu se nakonec povede přesvědčit o kráse života.

Zbývající dvacítka po nevydařené sebevraždě v garáži jihojemenského velvyslance nasedne do nového luxusního autobusu, po Finsku posbírá další desítku lidí a vydá se spáchat svůj čin na nejsevernější mys Evropy - Nordkapp v Norsku.

Ani na tomto místě jim však osud dopřeje života a začíná další pouť napříč Evropou s nemalými problémy, incidenty, malou válkou a neustálým odkládáním hromadného činu. Ani se sebevraždou to nenní tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát...

Z obalu knihy: V románu Autobus sebevrahů nevystupují na rozdíl od většiny předchozích Paasilinnových knih téměř žádná zvířata.

Úryvek

Plukovník Kemppainen s ředitelem Rellonenem sepsali inzerát, který chtěli otisknout v celostátním deníku. Text zněl: "UVAŽUJETE O SEBEVRAŽDĚ? Netrapte se, nejste jediní. Je nás víc, kdo máme stejné myšlenky a dokonce první pokusy za sebou. Napište nám stručně o sobě a své životní situaci, třeba vám dokážeme pomoci. V odpovědi uveďte jméno a adresu, budeme vás kontaktovat. Vaše údaje zpracujeme jako důvěrné a neposkytneme je dalším osobám. Nehledejte žádné dobrodružství. Odpovědi laskavě zašlete poste restante na hlavní poštu v Helsinkách. Značka: "Pokusme se společně"." Zmínka o dobrodružství připadala panu plukovníkovi zbytečná, ale pan ředitel Rellonen na ní trval. V mládí hledal přes inzerát někoho, s kým by si mohl dopisovat, a tehdy se mu ozvala celá řada žen toužících po nějakém dobrodružství, ačkoliv on se sháněl jenom po někom upřímném a vyrovnaném.

M.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.