Tváří v tvář hadům aneb bolestné prozření

Napsal Radethe.blogerka.cz (») 2. 9. 2014 v kategorii Občasník Raduš, přečteno: 754×

Až v mezní situaci poznáte, co si o vás kdo opravdu myslí a veškeré do té doby zdařile skrývané postoje rázem vyplují na povrch. Jediná pošetilá hádka často odhalí nejniternější motivace a dovedně skrývané skutečné úmysly. Odhodlat se oloupat vnější atraktivní slupku iluzí a poznat, jak prolezlé jádro se pod jejich  povrchem skrývá vyžaduje poměrně dost odvahy a dost často bolí. Ale díkybohu za tu zkušenost. Bolest může být současně příležitostí, která vás nakopne a donutí se vzchopit. Příležitostí poznat, kdo za vaši důvěru stojí, a kdo ne.

Bolest může být zdrojem vaší znovuzrozené síly a kompasem při trnité a nepřehledné cestě životem. Každá bolest jednou pomine, ale iluze mohou být věčné. Raději budu dočasně trpět, na intenzitu nehledě, v důsledku poznání nepříjemné skutečnosti, než-li bych si stavěla výhledově dlouhodobě funkční domeček z iluzí, který nás sice je jistým způsobem schopen na poměrně dlouhou dobu zaštítit před nepříjemnou vnitřní pravdou, nicméně jehož konstrukce je tak chatrná, že při silnějším poryvu víru událostí se stejně snadno rozsype. Iluze jsou jako nefunkční hromosvod. Máte pocit, že chrání vaši střechu nad hlavou, ale ono je to ve skutečnosti přesně naopak - ničivá síla blesku, která do něj dříve či později udeří, vám vaši konstrukci zhatí v řádu sekund. A výsledek? Jste v šoku. Hroutí se vám svět. Iluze vám pomáhaly přežít. A teď nemáte ani je. Co budete dělat? Pochopíte, že se bez nich musíte obejít.

Jsem nedůvěřivá, a vím proč. Pokud celý život trávíte v tropickém pralese a uskakujete před všudypřítomnými plazy a potom se dostanete do naprosto jiného, zdánlivě bezpečného prostředí, váš uhýbavý reflex se časem utlumí, ale nezmizí. Máte svoji zkušenost. Zažili jste hadí uštknutí, a víte, co s sebou přináší jejich jed, jak pronikavě škodí a jak trpce chutná. I na pohled nejroztomilejší bytost může být přestrojený had. A je jen na vás, jak si s tím poradíte. Zda dopustíte, abyste byli znovu uštknuti, nebo zda tyto hady včas odhalíte a dáte si na ně bacha. Každopádně je výhodnější takového hada včas rozpoznat, než si jej léta hřát na prsou a předstírat, že vám nemůže ublížit. Může. A o to víc, oč jste přesvědčeni o pravém opaku.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.