Citáty a aforismy Oscara Wildea (The picture of Dorian Gray)

Napsal Radethe.blogerka.cz (») 13. 11. 2010 v kategorii Osobnosti, přečteno: 2993×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online10.jpg

* Lord Henry poučuje mladého chlapce Doriana: "Nic takového jako dobrý vliv neexistuje, pane Grayi. Každý vliv je nemorální - nemorální z vědeckého stanoviska."

„Proč?“

Protože ovlivnit někoho znamená dát mu svou vlastní duši. Ten člověk pak nemyslí svými vrozenými myšlenkami a nehoří svými vrozenými vášněmi. Jeho ctnosti, to už nejsou jeho pravé ctnosti. Jeho hříchy – je-li vůbec něco takového jako hřích – jsou vypůjčené. Ten člověk se stává ozvěnou hudby někoho jiného, hercem roli, jež nebyla napsána pro něho. Účelem života je rozvoj vlastní osobnosti. Každý z nás má dokonale uplatnit svou vlastní povahu, proto jsme na světě. Ale člověk má dneska sám ze sebe strach. Zapomněl na nejvyšší ze všech povinností, na povinnost k sobě samému. Je ovšem dobročinný; sytí hladové a odívá žebráky. Ale jeho vlastní duše je lačná a nahá. Z našeho pokolení vymizela odvaha. Možná, že jsme ji ani nikdy doopravdy neměli. Hrůza ze společnosti, což je základ mravnosti, a hrůza z Boha, což je tajemství náboženství, - to dvojí nás ovládá…“

 

* "Jediný způsob, jak se zbavit pokušení, je vzdát se mu. Odolejte mu, a vaše duše onemocní dychtěním po tom, co prohlásily za obludné a nezákonné její obludné zákony..."

 

* "...Je smutné si to připomínat, ale duch má beze sporu delší trvání než krása. Tím lze také vysvětlit, proč se tolik namáháme být tak přehnaně vzdělaní. V tom zuřivém boji o pouhé bytí toužíme mít v sobě něco co nepomíjí, a proto si slníme hlavu vetečí a fakty a bláhově doufáme, že se tu udržíme. Dokonale poučený člověk - to je moderní ideál."

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.